Publikujeme

Nacházíte se zde: Úvodní stránka > Publikujeme > Blog

Blog

MidPoint’s community is growing rapidly!

We are very excited about recent months rapid growth in midPoint’s community members as seen on the mailing list messages count.

Martin Lízner | 20.01.2017

Cutting edge security for SSH using bitcoin hardware

Sending bitcoins and authenticating to Unix and Linux via PKI are both technically based on the same thing – asymmetric key signing. With that in mind, it is possible to use bitcoin USB hardware wallet for SSH authentication in a unprecedented secure way.

Martin Lízner | 02.05.2016

Co mě naučil Bitcoin v kryptografii?

Jako velký fanoušek virtuální měn bych se s vámi rád podělil o dvě inovace z oblasti bezpečnosti, které jsem se díky nejznámějšímu virtuálnímu oběživu Bitcoin naučil.

Martin Lízner | 27.01.2016

MidPoint – next generation Identity Management

Let us describe several points why we think that Evolveum midPoint is next generation Identity Management (IdM). In our text, we may sometime compare midPoint to other IdM systems, which we call legacy.

Martin Lízner | 29.10.2015

Integrace IdM se systémem SAP

Tento článek na koncepční úrovni popisuje možnosti integrace systému SAP ERP se systémem Identity Management (IdM). Jako referenční platforma je uvažován produkt IdM – Evolveum midPoint, avšak informace níže uvedené je možné zobecnit i pro jiné IdM systémy.

Martin Lízner | 10.08.2015

123

Přejít na začátek stránky

Mapa stránek

© Copyright 1998-2014 AMI Praha a.s., powered by AMIGO CMS