Krizový web

Tvorba vysoce dostupného krizového webu ČHMÚ, který slouží pro zobrazení kritických dat v době přírodních ohrožení.
Cíl
Zajistit vysoce dostupný web, který umožní spolehlivě poskytovat předpovědi a výstrahy v souladu s účelem příspěvkové organizace ČHMÚ. Výstupem projektu bude řešení, které zajistí především:
- Vysokou dostupnost předpovědí a výstrah na webu ČHMÚ zejména během živelních nebo jiných událostí, kdy je nezbytné poskytovat aktuální informace velkému množství uživatelů současně (až 100 000 requestů za minutu).
- Automatizované publikování vybraných informací ze systémů a databází ČHMÚ.
- Konzistenci dat mezi jejich zdroji a webovým zobrazením.
- Kompatibilitu s mobilními zařízeními a malý datový objem pro rychlé načtení.
Popis projektu
V rámci projektu byl dodán statický krizový web. Na základě předané dokumentace k řešení a školení si zákazník je schopen udržovat a rozvíjet dané řešení sám.
V rámci projektu byly dodány 3 sady zátěžových testů za úzké spolupráce s ČHMÚ a jejich dodavatelem IT infrastruktury.
Popis řešení
Na adrese vvv.chmi.cz vznikl statický krizový web ČHMÚ, který zorbazuje šest základních stránek.
- Výstražné informace
- Radarová data
- Satelitní snímky
- Předpověď počasí
- Aktuální počasí
- Počasí na stanici
Web běží na 2 výkonný servrech nad kterými je lokální load balancer, který rozkládá zátěž rovnoměrně na oba servery. Nad loadbalancerem jsou firewally a proxy servery F5.
Web byl vybudován na http serveru nginx, který dokáže zobrazovat velké množství stránek najednou. Statická data jsou generována IS ČHMÚ a konverrtována do html stránek, které se kopírují přímo na server s webem, odkud jsou zobrazovány uživatelům. Díky tomuto řešení je možné dosáhnout maximálního výkonu a stability serveru i maximální návštčvnostních špičkách.
Řešení je postaveno na zvládnutí zátěže 100 000 requestů za minutu. Během zátěžových testů byla ověřena i zátěž 250 000 requestů za minutu bez jakýkoliv problémů aplikačního serveru. Při zátěžových testech z internetu však nebylo možné takovou zátěž vygenerovat (umožněno bylo pouze 50 000 requestů za minutu) díky IT infrastruktuře a internetové konektivitě ČHMÚ. Díky těmto výsledkům byla iniciována úprava IT infrastruktury, aby danou zátěž bylo možné dosáhnout.
Web byl optimalizován pro maximum webových prohlížečů a to jak na počítačích, tak na mobilních zařízeních. Grafika byla navržená záměrně velice jednoduchá s ohledem na korektní zobrazení a minimální datovou zátěž.
Použité technologie
- CSS
- HTML
- PHP
Odkaz na toto řešení
Související řešení
Zaujala vás tato reference? Neváhejte nás kontaktovat. Kontaktuj AMI